Gerų atostogų receptai visiems!
Susisiekite
+370 601 23944
Naujienlaiškio prenumerata
Rekomenduojame

KELIONIŲ Į GRAN KANARIJĄ

 

Gran Kanarija - sala, kurioje norėčiau gyventi

 

Gran Kanarija - viena iš Kanarų salyno salų, kurį sudaro 7 didelės ir 6 mažos salo. Tai Ispanijos Karalystės dalis.

Piniginis vienetas - euras.

Valstybinė kalba - ispanų.

Sostinė - Las Palmas, didžiausias ne tik Gran Kanarijos, bet ir viso salyno miestas

Gyventojai - apie 740 tūkst. ir pusė jų gyvena Las Palme.

 

Gran Kanarija - pirmasis įspūdis

 

Tik atskridus ir išėjus iš oro uosto, apėmė keistas pojūtis. Lyg būčiau grįžus namo. Ir jausmas, jog norėčiau čia gyventi, neapleido visą kelionės laikotarpį.

Patį pirmą vakarą nužingsniavom prie vandenyno. Išsimaudyti Atlante- garbės reiklas, juk ne kasdien pasitaiko galimybė. Nustebino begalinė erdvė ir platūs Playa del Ingles ir Maspalomas paplūdimiai... Daugybė žmonių, vaikštinėjančių pakrante, kelios dešimtys bėgiojimo ristele mėgėjų. Visi draugiškai šypsosi prasilenkdami. Nuoroda į nudistų paplūdimį- 1 km. Pora pusnuogių merginų, besifotografuojančių prie užrašo " Nudistų paplūdimis". Gran Kanarija garsėja savo tolerancija ir ypatingai demokratiška atmosfera visiems ir viskam.

Besimaudančių nedaug. Jau pavakarys. Tačiau vanduo man pasirodo labai šiltas. Tik bangos gana grėsmingos, ir bristi giliau nedrąsu. Atrodo, kad vandenynas traukia...

Labiausiai pritrenkė kopos - didžiausias plotas dykumos palei pat vandenyną. Kopos primena Sacharos barchanus. Vėliau vietinis gidas pasakojo, jog šis baltas smėlis "ateina" iš vandenyno. Jis labai panašus į Sacharos smėlį. O tamsios dėmės - smulkūs lavos pelenai. Tai jau vietinės kilmės smėlis. Yra ir vien juodo smėlio paplūdimių. Jų tikrai nereikia bijoti, nes šis juodas smėlis pilnas naudingų medžiagų, ir jame verta šiek tiek pasivolioti...

Grįžti nusprendžiame per kopas. Pakilimas, nusileidimas, vienišos figūrėlės ant kopų tolumoje, o miestas, atrodo, nepriartėjo nei kiek... Pasivaikščiojimas užtrunka geras tris valandas. Ir sau prisižadu, jog vaikščiosiu taip kiekvieną dieną.

 

Playa del Ingles. Naktinis gyvenimas

 

Gran Kanarija ypatinga tuo, jog gyvenimas čia niekada nesustoja. Dieną visur sutiksi daug vyresnio amžiaus poilsiautojų. Tačiau naktį kavinės ir barai pilni jaunimo. Kai vieni miega, kiti linksminasi ir atvirkščiai. Sako, kad Vakarų Europos jaunimas vasarą skrenda pramogauti į Ibizą, o žiemą į Gran Kanariją.

Pramogų centras "Jumbo" skirtas netradicinės orientacijos turistams. Gali vaikščioti iš vieno klubo į kitą, kur pilna simpatiškų vyrukų. Deja, tu jiems nerūpi, nepriklausomai nuo amžiaus, svorio, plaukų spalvos ar kojų ilgio... Viešbutyje po vakarienės grupelės vyrukų prisėda prie baro porai kokteilių, o po to traukia į "Jumbo". Čia niekas nieko nestebina. Absoliuti tolerancija. Ir sutikus du simpatiškus vyrukus su ryškiais atšiauraus "nekalbadienio" požymiais veiduose, pagalvojau, jog poros visur turi tų pačių problemų. Deja. Jausmai ir bendravimas - du sunkiausi dalykai pasaulyje, kurių niekaip nesugebam suderinti tarpusavyje. O gal tiesiog nesimokom?..

Naktinis gyvenimas prasideda vėlai. Išsiruošiam kažkur po vidurnakčio. Ilgai sukam ratais, rinkdamiesi tą vienintelį geriausią barą. Atvirai pasakysiu, Bekhamo baras man visai nepatiko, nors ir atrodė stilingiausias iš visų aplankytų. Neoninė prieblanda, muzika ir šokantys pustuštėje salėje japonai veikė kažkaip slegiančiai. Tuomet nusprendėm apsistoti pirmam pasitaikiusiam klube. "Laimės valandos" ir vietoj vieno užsakyto kokteilio gauname po du. Pradžioj šokame prie savo staliuko, vėliau persikeliame arčiau centro.

Apie penktą ryto dar bandome patekti į "Pasha" diskoteką, bet įėjimas mokamas, 7 EUR. Grįžtam į viešbutį ir dar gerą valandą diskutuojam balkone. Kai susiruošiam miegoti, kaimynai jau ko gero keliasi pusryčiauti. Gyvenimas čia verda ištisą parą.

 

Kodėl verta gyventi Gran Kanarijoje?

 

Maryon olandė. Gran Kanarijoje ji gyvena jau 26 metus. Į klausimą "Kodėl" tuoj pat pažeria eilę svarių argumentų:

"Tu žinai, koks klimatas Olandijoje? 7 mėnesius lyja. O čia aš ištisus metus galiu žaisti tenisą golfą, važinėti dviračiu, maudytis vandenyne. Mano namas taip suprojektuotas, jog vidiniam kieme yra sodas, ir aš didesnę metų dalį valgau lauke. Gal atlyginimas ir šiek tiek mažesnis, bet man daug ir nereikia. Man geriau mažiau pinigų, bet labai svarbu -gyvenimo įvairovė. Čia sala, galiu nešioti tuos pačius patogius rūbus. Be to čia nereikia šildymo, šiltos žieminės aprangos ir dar daugelio kitų dalykų. Sala nedidelė, todėl tam tikros izoliacijos neišvengsi, bet gali sėsti į lėktuvą ir po poros valandų tu jau Europoj. O iki Maroko vos valanda skrydžio. Be to Las Palme gyvenimas verda, pilna renginių. Štai neseniai gastroliavo rusų baletas.Kai trūksta kultūrinių renginių, visada vykstu į Las Palmą. Man čia patinka. Į Olandiją nuskrendu porą kartų metuose ir tai tik trumpam. Dabar čia daug atvykstančių. Pažįstu skandinavę, kuri atvažiavo į Gran Kanariją atostogauti ir pasiliko visam laikui. Kita ištekėjo ir pasiliko. Dar vieni pažįstami persikėlė į Gran Kanariją, išėję į pensiją. Olandai dabar gyvena sunkiai. Kanaruose žymiai geriau. Be to čia labai saugu, draugiški ir nuoširdūs žmonės. Gran Kanarijoje gyventi lengviau, nei kontinente ir gyvenimas čia gali būti labai įvairiapusiškas."

Vid. atlyginimas Gran Kanarijoje 1200- 1400 EUR, žemiausias apie 800 EUR. Padavėjai ir barmenai dažniausiai gauna 14 atlyginimų per metus.

Buto nuoma mėnesiui kainuoja apie 500-600 EUR, salos gilumoje galima išsinuomoti apartamentus už 400 EUR.

Nedideli apartamentai salos pietinėje dalyje kainuoja apie 120 tūkst. EUR. Kalnų kaimeliuose butai pigesni.

Martyna iš Slovakijos gyvena Gran Kanarijoje 3 metus.

"Maryon labai manimi rūpinosi nuo pat pradžių. Ji padėjo ir butą išsinuomoti, ir net draugą man surasti buvo Maryon rūpestis."

Martyna juokiasi: "Man čia labai patinka. Vakarais vis dar lankau ispanų kalbos kursus. Neseniai nusipirkau nedidelį butuką. Ne, ne iš santaupų, bankas davė paskolą 20 metų. Tad dabar jaučiuosi tikrai laiminga. Žmonės čia labai draugiški ir klimatas puikus."

Pastarasis teiginys - tikra teisybė: nežinau nuo ko, nuo oro ar vandens, mano oda atsigavo ir nustojo reikalavusi kremų. Tad kartais apie juos ir pamiršdavau...

 

Gran Kanarija gurmanams

Kiekvienoje šalyje man svarbu paragauti vietinės virtuvės patiekalų. Nesvarbu, kad visam pasaulyje pilna picų, makaronų, keptų bulvyčių. Mane domina tik tikras vietinis maistas, kurio vis dar gali atrasti kiekvienoje šalyje. Ir labai tikiuosi, jog tai dar ilgai ilgai neišnyks...

 

Kanarietiškos bulvytės su mojo ( skaitoma mocho) padažu. Tai paprasčiausios šviežios nedidelės bulvytės su lupenom, išvirtos sūriame vandenyno vandenyje, pateikiamos labai skaniu mojo padažu, kuriame aiškiai jaučiais česnakai.

Mojo padažai yra kelių rūšių: raudonas tinka bulvytėms ir mėsai, o žalias - žuviai.

 

Tipiški patiekalai -  žuvis ir jūros gėrybės. Šviežiai keptų sardinių siūlo kiekvienoje kavinėje ( Playa del Ingles pakrantės promenadoje porcija sardinių su bulvėm kainuoja 3 EUR). Populiarios salotos su įvairiausiais užpilais.

Dar vienas tipiškas kanarietiškas patiekalas: maži žali pipiriukai, gruzdinti aliejuje ir apibarstyti stambia kristaline druska. Paprasta, bet labai labai skanu.

 

Krevetės su česnakais gaminamos ir pateikiamos nedideliame moliniame dubenėlyje.

-įkaitinamas aliejus;

-įmetama pora nedidelių raudonųjų aitriųjų paprikų;

-dedama daug plonais griežinėliais supjaustytų česnakų;

-suberiami juodi malti pipirai bei druska;

-dedamos kokios 8-9 šviežios lukštentos krevetės ir kepama viskas dar gerų porą minučių.

Baigiant kepti viskas apibarstoma kapotom petražolėm ir SKANAUS!

 

Dar reikėtų paminėti ispanišką paelą, sangriją, vietinį medaus romą, kuriuo jus gali pavaišinti bet kurio baro šeimininkas, jei tik užsisakysite ką nors rimto pavalgyti, bei bananų likerį, carajillo ( stipri espreso kava su vietiniu brendžiu, nuo kurios akys atsimerkia akimirksniu), keptus kanarietiškus bananus su likeriu ir t.t.

 

Ką veikti Gran Kanarijoje?

Į šį klausimą atsakyti labai paprasta - DŽIAUGTIS GYVENIMU.

O jeigu rimtai, tai čia reikia degintis, maudytis, vaikščioti arba bėgioti ( mėgėjams), žaisti golfą, plaukioti burlentėm.

Dvi įdomios ekskursijos, kurias tikrai verta pasirinkti: Lanzerotės sala ir Gambija.

 

Suvenyrai ir apsipirkimo džiaugsmai

Ką verta pirkti Gran Kanarijoje?

Draugams ir giminaičiams puikiausiai tiks medaus romas, bananų likeris, kaktusų uogienė ar mojo padažo indelis. Aišku, pilna ir kitokių "tipiškų" suvenyrų: padėkliukų, prijuosčių, puodelių, suvenyrinių lėkštučių su salos žemėlapiais.

Brangesni, bet ypatingesni pirkiniai, kuriais garsėja Kanarai, yra kosmetika su alijošiumi. Kremus, dušo žele, pienelį jums siūlys tiek paplūdimio promenadoje, tiek prekybos centruose.

KVEPALAI čia trečdaliu pigesni. Todėl verta vežti visiems, kas tik pateikia išankstinius užsakymus. Geriausias kainas siūlo parduotuvės " Fund Grube", bet galite apsipirkti bet kuriame iš centrų: tiek "Jumbo", tiek "Plaza", tiek " Kazbach".  Deja, šia puikia galimybe nepasinaudojau, nes namie manęs vis dar laukia 2 nepradėti nauji buteliukai kvepalų - Duty free padarinys. O mano dukros vienareikšmiškai pareiškė: "Mama, mes kaip ir tu norėtumėm kvepalus išsirinkti pačios,"-  ir, pažadėjusios apeiti parduotuves Vilniuje, sąrašo pageidaujamų kvepalų taip ir neatsiuntė. Tad sutaupyti nepavyko.

Foto technika ir kt. Visa tai čia irgi kone trečdaliu pigiau. Rinktis reikia atsargiai, kad neįsiūlytų pasenusio modelio, t.y. reikia nors ką nors apie tą techniką išmanyti. Kadangi nieko neišmanau, o ir nežinau, ko man labiausiai reikia, leidau laiką prie baseino. Jei ketinate įsigyti naują ir gerą foto aparatą ir planuojate atostogas, Gran Kanarija - geriausias pasirinkimas. Primenu, jog visa tai reikia pirkti kurortuose: Maspalomas, Playa del Ingles.

Visų kitų madingų dalykų reikėtų jau ieškoti Las Palme. Nemėgstu apsipirkinėti, tad apsiriboju atvirukais, kaktusų uogiene ir medaus romu. Juk geri įspūdžiai yra svarbiausia!

 

Reziume:

Gran Kanarijoje pirmą kartą maudžiausi Atlanto vandenyne;

Kiekvieną rytą dariau mankštą ( bet neprisižadu, jog tai taps įpročiu visam gyvenimui, nors būtų gerai...);

Valgiau daug žuvies ir jūros gėrybių, ko niekada nesu dariusi (gal kažkas gyvenime keičiasi)

Beveik nenaudojau kremo.

Gran Kanarija mane paveikė tikrai teigiamai.

 

Tekstas Astos Jolantos Miškinytės

Be autorės sutikimo kopijuoti ir platinti griežtai draudžiama. Būtina nuoroda į www.kelioniugurmanai.lt